Vaikai

Visi įrašai
Vaikai

Vaikai – žmonės, esantys vaikystės fazėje, kuri apima gyvenimo laikotarpį nuo gimimo iki brandos. Teisiniu požiūriu paprastai vaikais laikomi nepilnamečiai, tai yra, asmenys, nesulaukę pilnametystės. Daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje, pilnametystė ateina sulaukus 18 metų. Tačiau, priklausomai nuo kultūrinių skirtumų bei tradicijų, vaikystės pabaigos amžius pagal skirtingų šalių įstatymus svyruoja nuo 15 iki 21 metų.

Žodžiu vaikas gali būti nurodomas asmens santykis su tėvais: kad asmuo yra tėčio ar mamos sūnus arba dukra. Moteriškos lyties vaikai yra mergaitės, vyriškos lyties vaikai – berniukai.

Medicinos sritis, skirta vaikų sveikatai, vadinasi pediatrija. Apie vaikų vystymąsi, ligas ir gydymą skaitykite rubrikoje Sveikata.

Vaiko raida skirstoma į kelis etapus, priklausomai nuo jo amžiaus, tam pritaikyta švietimo sistema ir ugdymo įstaigos. Vaiko kelionė prasideda darželyje, kuriame vyksta ikimokyklinis ugdymas, vėliau vaikas lanko pagrindinį ugdymą suteikiančią mokyklą, dar vėliau – vidurinį ugdymą įgyja progimnazijoje ar gimnazijoje, baigus vidurinį ugdymą, išlaikius brandos egzaminus, vaikas gali dalyvauti priėmime į aukštąsias mokyklas – kolegijas arba universitetus. Taip pat vaikas gali pasirinkti mokymąsi tęsti ir profesinio mokymo mokykloje. Švietimo naujienos – rubrikoje Švietimas.

Kiekvienas vaiko raidos etapas turi savo būdingus bruožus. Dėl besikeičiančių augančio vaiko poreikių tėvai susiduria su auklėjimo sunkumais bei vadinamosiomis krizėmis. Bene sudėtingiausia santykių su vaiku stadija tėvams ir mokytojams prasideda vaikui įžengus į paauglystės amžių.

Ką veikti su vaikais, kaip kalbėtis su vaikais, kokias atostogas rinktis, turint vaikų, – patarimų ieškokite rubrikoje Tėvams.

Vienas pagrindinių vaiko teises reglamentuojančių teisės aktų yra Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, kuri ratifikuota daugumoje pasaulio valstybių.

Kiekvienas vaikas nuo gimimo turi teisę į individualumą (turėti vardą ir pavardę), teisę gyventi ir sveikai vystytis, užtikrinant visas tam būtinas sąlygas. Tai apima ir teisę į gyvenamąjį būstą. Įstatymais draudžiami bet kokie eksperimentai su vaikais, galintys pakenkti jų gyvybei ar sveikatai, kankinimai, orumo žeminimas.

Vaikas turi teisę į sveikatą, į poilsį bei laisvalaikį, į asmeninį gyvenimą bei bendravimą. Vaikas turi teisę į mokslą, minties, žodžio, religijos, sąžinės laisvę.

Vaiko teises pirmiausia privalo užtikrinti tėvai, globėjai ar kiti teisėti atstovai, valstybė. Tarptautinė vaikų gynimo diena minima birželio 1-ąją.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija [email protected]
Pranešimai apie techninius nesklandumus [email protected]

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.